Lala nije poreklom iz Holandije iako ste možda pomislili da je tako. U Evropu lale su stigle iz Turske u doba renesanse (za vreme Sulejmana Veličanstvenog krajem XVI veka) od kada baštovanstvo postaje popularno.
Istambulski Tulip Festival ili Istanbul Lale festivali (na turskom) je veoma popularan, ali bašta Keukenhof (oko 40 km jugozapadno od Amsterdama) je još posećenija.
U toku marta i aprila (kada je otvorena) nju dnevno obiđe 40-50.000 turista iz celog sveta. Ukupno preko milion posetilaca iz više od 100 zemalja svake godine.
Lala se povezuje sa Holandijom zato jer je ona najveći svetski izvoznik rezanog cveća. Preko 10 % društvenog bruto proizvoda ostvaruje prodajom lala.
Razne vrste lala
Lala ili tulipan je naziv roda monokotiledonih biljaka. Rod obuhvata oko 100 vrsta, prirodno rasprostranjenih u Aziji, južnoj Evropi i severnoj Africi. U Holandiji se ukrštanjem raznih vrsta ovaj broj neprestano povećava.
Postojbina najviše vrsta su oblasti planina Pamir i Hindukuš i stepa Kazahstana odakle su preko azijske Turske prenesene u Evropu.
U Holandiji je izuzetno popularna dečija knjiga Dick Bruna o dogodovštinama zečice Miffty. Između ostalog u bašti je zalivala cveće.
Ovaj lik je zaslužan za novu vrstu lala Nijntje koja se uzgaja od 2015. godine.
Lala Noćna straža dobila je ime prema poznatoj istoimenoj slici Rembrandta koja je izložena u Rijksmuzeju Amsterdam.
Povremeno se u Keukenhofu svečano dodaljuje ime nekoj novoj vrsti tulipana. Kumovi su izuzetno poznate ličnosti ili državnici.
Još malo lala
Čestitam! Ti si stvarno ljubitelj cveća.
Ako još imaš želju i snagu možeš pogledati i druga dva posta iz Keukenhofa.