Tajpej (ๅฐๅๅธ) Ova humanistiฤka izreka Konfuฤija (kineski filozof koji je ลพiveo od 551- 479. godine pre nove ere) ฤini mi se veoma je prihvaฤena u Tajvanu. Tako dobre domaฤine dugo nisam sreo. Za razliku od indiferentnih stanovnika ล angaja ovde su svi susretljivi prema strancima. Mnogi govore Engleski. Dama sa fotografije je bez razmiลกljanja dozvolila da uslikam ovaj predivan prizor sav u ljubiฤastom sumraku koji se spuลกtao na park izmeฤu Koncertne dvorane i mauzoleja ฤang Kaj ล eka.

Kad bih u gradu stao i proveravao put na mapi veoma ฤesto bi se neko ponudio da mi pomogne iako ih nisam pitao za pomoฤ. Kad sam se u metrou spotakao niz neke stepenice odmah mi je priskoฤilo u pomoฤ desetak ljudi. Mali ljudi velikog srca.


Glavni grad Tajpeh (u prevodu Severni grad) je moderan tromilionski velegrad koji poลกtuje svoju istoriju. Najveฤi broj stanovnika potiฤe od starosedelaca koji su u toku 17 veka kao pristalice dinastije Ming pobegli na Formozu (portugalski naziv za Tajvan) bojeฤi se odmazde nove dinastije ฤing (Qing).

Iznenadila me ฤinjenica da svega 15% stanovniลกtva potiฤe od pristalica Kuomintanga koji su se ovde naselili nakon poraza od komunista u graฤanskom ratu. Oni su preuzeli politiฤku vlast i proglasili vanredno stanje.

Tek nakon smrti ฤang Kai ล eka je dozvoljeno viลกestranaฤje i ukinuto je vanredno stanje. Do 1971. Tajvan je predstavljao Kinu u Ujedinjenim Nacijama. Danas je to kineska provincija, ali aktualna vlast smatra da je samostalna, ลกto je i faktiฤko stanje. Graฤanima Srbije je potrebna viza za putovanje na Tajvan. Kako nemamo diplomatske odnose ista se vadi u ambasadi u Budimpeลกti.

Sa Druลกtvenim Bruto Proizvodom po stanovniku mereno kupovnom moฤi u 2019. od preko 55.000 US$ ova drลพava od 23 milona stanovnika je 22. na svetu. Posebno se istiฤe kao svetski lider u proizvodnji mikroฤipova za kompjutere.

Muvajuฤi se po Tajpehu nekoliko dana moram priznati da to bogatstvu po stanovniku nisam video. Veฤina graฤana ลพivi veoma skromno. Mnogo sirotinje, beskuฤnika i prostitutki bilo je u kvartu oko hrama Longลกan gde sam boravio. Uobiฤajeno prevozno sredstvo su motori, a ne luksuzni automobili. Uliฤne prodavnice su pune jeftine tekstilne robe, hrane, voฤa i povrฤa.

Kroz Taipeh prolazi ili iz njega polazi 9 reka od kojih je svakako najznaฤajnija Tamsui koja je jedna od najduลพih na Tajvanu. Pored nje to su Keelung, Xindian, Jingmei, Shuang, Beishi, Nanshi, Dahan i Sanxia

Novi Tajpeh
Svidela mi se ลกetnja kvartom Sanxia (iz istoimenu reku) gde se posebno istiฤe stara ulica sa svojim radnjama. Izuzetno volim arkade. To je stara arhitektura koja je prilagoฤena ฤoveku. Ne trpa ljude u neko podzemlje gde se ne vidi sunce ni kiลกa veฤ samo sjajne reklame u bezbrojnim radnjama. Povremeno je padala kiลกica. Malo sam ลกetao pod arkadama pa peลกaฤkom ulicom. Bilo je mnogo klupica gde se moglo odmoriti i bilo je dovoljno kanti za ฤubre.


U prilazu staroj Sanxia ulici u Novom Taipeju proลกao sam pored mnogih uliฤnih radnji gde se prodaje voฤe i povrฤe. Podsetilo me na neke kvartove u Parizu gde sam nekad ลพiveo.




2570. godiลกnjica roฤenja Konfuฤija
Taj dan je bila godiลกnjica roฤenja velikog uฤitelja i filozofa Konfuฤija. U njegovu ฤast su organizovane kolone vozila koje su prolazile kroz grad. Bilo je muzike, bubnjeva i praskanja.

Longลกam hram
Najznaฤajniji budistiฤki hram na Tajvanu je Longลกan koji su joลก 1738. godine izgradili doseljenici iz Fuฤana.

U toku II svetskog rata Amerikanci su ga teลกko bombardovali jer su navodno Japanci koji su okupirali Tajvan drลพali oruลพje u njemu. Sreฤom, uspeลกno je obnovljen. Kao ลกto vidite na fotografijama predivan je.





Noฤne pijace
U Tajpehu su izuzetno popularne i brojne noฤne uliฤni pijace na kojima se nudi odeฤa, obuฤa, masaลพa, suveniri a pre svega hrana u svim moguฤim varijantama.

U blizini hrama se nalazi noฤna pijaca Guandลพou kojom se ulazi u Huenลกi noฤnu pijacu.








Yingge kvart za keramiฤare






Nacionalni muzej carske palaฤe
Skulptura Sun Jat Sena nije sluฤajno u predvorju Nacionalnog dvorskog muzeja. Njemu se pripisuju zasluge ลกto je pravovremeno pripremio za prenos dragocene umetniฤke predmete iz Dvorskog muzeja i arhive u pekinลกkom Zabranjenom gradu u sluฤaju opasnosti. Pre svega od japanske okupacije

Tu je preko 700.000 predmeta iz 8000 godina kineske istorije (najviลกe skupljenih u doba Ming i ฤing dinastije). Kasnije se to blago prenosilo na viลกe lokacija da bi se pred kraj graฤanskog rata dovezeno u Tajpeh gde se i danas nalazi


Javni prevoz
Javni prevoz u Tajpehu odliฤno funkcioniลกe. Dobra mreลพa. U podzemnim prolazima izmeฤu linija mnoลกtvo prodavnica, pa i robnih kuฤa.

Kao i svagde u svetu /osim u Beogradu/ centar svih pravaca, autobusa i voznih linija je na glavnoj ลพelezniฤkoj stanici.

Meฤugradski vozovi koriste sliฤne vagone kao i metro tako da upotpunjavaju lokalni prigradski prevoz.


U pripremi za put mnogo sam ฤitao i sluลกao o lepoti prirode na Tajvanu. Naลพalost nisam boravio dovoljno dugo da bi se u to uverio. Moลพda ฤe se nekad ukazati prilika i za to. Ono ลกto sam video mi se jako svidelo. Nosim kuฤi lepe dojmove.