Indonezija je najnaseljenija ostrvska država na svetu, Preko 270 miliona stanovnika živi na oko 6.000 naseljenih ostrva. Ova muslimanska zemlja se sastoji od 33 provincije. Jedna od njih je Bali.
Na relativno malom ostrvu živi preko 4 miliona stanovnika hindu vere.
2.019 godine ostrvo je posetilo rekordnih 6 miliona turista. Zbog izuzetno restriktivnih antikovid mera 2021. zabeležena je poseta samo 51 stranog turista. Katastrofa za zemlju koja 80 % prihoda ostvaruje od turizma.
Nakon ukidanja pandemije ove 2023. Bali ponovo vrvi od turista. Preko četvrtina je iz obližnje Australije koja je udaljena svega 4-5 sati vožnje avionom. Dolaze i turisti iz Kine, Indije, Japana, Velike Britanije, SAD-a …
U poslednje vreme značajno je povećan broj Rusa i Ukrajinaca koji se ovde sklanjaju od rata. Ne zna se ko će pobediti u tom ratu ali se zna da će političari preživeti.
Šta je na Baliju ono šta privlači strane turiste?
PEŠČANE PLAŽE I SURFING
Najlepše plaže na svetu poput Source d’Argent na Sejšelima, Playa Ruinas u Tulumu Mexico i neke druge nisu najlepše za kupanje. Plaže na Baliju su predivne i romantične ali skoro niko tamo ne ide radi kupanja. Poneko ide radi surfanja. Mnogi idu radi zabave u klubovima uz plažu.
Za 8 dana okupao sam se ili bolje reći brčkao samo jednom u plitkom moru.
Nisam obišao mnogo plaža ali tamo gde sam bio nisam video kupača dalje od 50 metera od obale.
Obično su veoma jaki talasi i morske struje. Na ovoj plaži su podvodne stene blizu obale pa nema uslova za surfanje. Moguće je samo brčkanje u plićaku.
Za vreme oseke poslepodne previše je plitko za kupanje ili surfing.
Ujutro za vreme plime mnogi uživaju u surfingu koji je moguć na nekoliko plaža.
Ova plaža je bila nekoliko stotina metara udaljena od mog hotela. Zbog gustog programa razgledanja posetio sam je tek na kraju boravka.
PIRINČANA POLJA
Izuzetno su privlačna terasasta pirinčana polja. Domaćini su na njima napravili mnoštvo privlačnih zabava za turiste.
Tengalalang
Preduzimljivi Balinežani su iznad ovih terasastih pirinčanih polja napravili pravo zabavište za turiste sa ljuljčkama, zip-line, bicikl na žicama…
Pirinač je Balinežanima glavna hrana. Zato nije čudno da prevodioci lokalni izraz “nasi” prevode kao pirinač. Bukvalno znači hrana
PIRINČANA POLJA U SELIMA NA RAVNICI
Dok se turisti zabavljaju oko pirinča starosedeoci vredno rade, jer od njega žive.
PREDIVNA PRIRODA
Kad sam vodiču Vladi rekao da planiram da obiđem botaničku baštu on se iznenadio. “Pa celo ostrvo je botanička bašta!” Dobrim delom je bio u pravu.
Kod hindusa cveće ima veoma značajnu ulogu. Često ćete na ulici, na ulazima u kuće i lokale, a obavezno ispod statua božanstava videti sveže ubrano cveće i mirisne štapiće. Najviše ima predivnih cvetova frangipani (plumeria.lat.) koji sami padaju sa grana.
O Botničkoj i o Cvetnoj bašti u posebnom postu.
Na Baliju ima četrdesetak lepih vodopada. Jedan od najlepših je Tagenungang
ŠUMOVITE PLANINE I VULKANI
Nije neobično za vulkanska ostrva da imaju planine ali toliko planina viših od 1000 m na ostrvu je retko. Najviši vrh Velike planine (Gunung Agung. ind.) visok je čak 3014 metara. Ova planina je aktivan vulkan. Poslednja erupcija je bila 2017.
Planinarenje do vrha traje od 5 do 8 sati zavisno od polazne tačke.
Najpopularniji je uspon na vulkan Batur (1700m). Poslednja erupcija bila je 2000. godine. Vreme uspona je 2 – 3 h. Kažu da je izlazak sunca ovde veličanstven. Srećom tamo nisam išao planiranog jutra jer je vrh bio u magli i ništa se nije videlo.
KULTURA I NAČIN ŽIVOTA
Do pre petnestak godina Bali nije bio tako masovno posećen kao danas. I pored navale stranih turista očuvana je kultura i način života ovih indijskih doseljenika iz davnih vremena.
HRAMOVI
Preko 90% Balinežana su hindu vere. Njihova hindu vera je specifična. Sa primesama animalizma. Obožavaju i neke budističke bogove. Zato Bali neki zovu Ostrvo hiljadu bogova. I mnogo više fantastičnih hramova.
Strancima je dozvoljeno da posete hramove ali moraju da nose sarong kao i domaći i nije im dozvoljen pristup delu gde se obavljaju molitve ako se ne mole.
Privatni hindu hramovi
Osim službenih, javnih hramova za Bali je specifično da skoro svaka kuća ima svoje hramove u dvorištu.
Balinežani su odlični umetnički zanatlije. Većina kućnih hramova bi bilo mnogo skromniji da nije velike zanatske produkcije hramova i njihovih detalja. Evo samo par primera prodavnica koje se nalaze uz puteve.
Pura Agung Besakih
Glavni hram Batu Madeg se “proslavio” Instagram trik fotografijama na kojima se posetioci vide ispod ulaznog krila i ispod njega u ogledalu. Ovo se razvilo u turističku ponudu razgledanja ostrva sa fotografom koji će Vam napraviti mnogo Instagram fotografija.
Na licu mesta je više fotografa koji Vam nude takvo slikanje. Najsmešnije je što se 80% “manekena” nije ni popelo na vrh stotinjak stepenica. Fotografije rade na kraju prve trećine stepeništa.
Nije važan individualni doživljaj mesta nego kako te drugi vide. Drago mi je da sam staromodan i važniji mi je vlastiti doživljaj.
Bio sam jedan od retkih turista koji se popeo do vrha. Pristup sakralnom delu hrama dozvoljen je samo za molitvu, ali mi je dežurni na kulturan način dao na znanje da mogu da dam svoj prilog za održavanje ovog najznačajnijeg verskog objekta na Baliju. Bio je čak toliko ljubazan da mi skrene pažnju da je 30.000 Rupija svega 2 USD.
Na Baliju se potvrđuje da je budućnost turizma u virtualnoj stvarnosti gde ćeš moći posetiti sva skrivena mesta na svetu i napraviti fotografije ili video zapise kao da si bio tamo. Nema potrebe da se maltretiraš putovanjem i da se izlažeš troškovima.
Već danas sve to možeš napraviti iz fotelje…
ULUN DANU BERATAN
Kompleks ovog Hindu Šaivite hrama na obali jezera Bratan među planinama (pored Bedugula) me oduševio.
Ovde sam video mnogo lepog cveća i neočekivano prisustvovao procesiji posvećenja vode obližnjeg sela. Probaću da Vam kroz slike bar delimično dočaram ovu lepotu.
SVETI IZVOR VODE TIrta empul
Evo nekoliko slika koje će delimično dočarati atmosferu.
TANAH LOT
Balinežanska legenda kaže da je Dang Hjang Nirarta, sveštenik iz istočne Jave došao na Bali krajem XV veka da bi širio hinduizam. U ovoj oblasti je podigao svetilište posvećeno bogu mora Barunu. Naišao na otpor seoskog starešine koji je poveo podanike da ga oteraju.
Sveštenik se odbranio tako što je veliku stenu, na kojoj je meditirao, bacio u more. Pojaseve je pretvorio u morske zmije da bi čuvale njegovo utočište. Zaprepašćen Nirartinim moćima, ponizni starešina mu se zakleo na vernost.
TIRTA GANGA
Vrtovi Tirta Gange napravljeni su 1948. godine, zahvaljujući radži od Karangasema. „Sveta voda iz Ganga“ se smatra jednim od najlepših prizora ovog ostrva.
Sastavljena je od velikog broja vodenih terasa sa lokvanjima, prirodnim izvorima i raskošnim fontanama. Sve to okružuju bogati i besprekorno uređeni vrtovi, ukrašeni niskim kamenim kipovima.
1963. godine palata je gotovo potpuno uništena tokom erupcije obližnjeg vulkana Agunga ali je obnovljena u sledećih 15 godina.
TAMAN UDŽUNG
Ovu vodenu palatu je izgradila kraljevska porodica Karangasem početkom XX veka. Odličan spoj istočnjačke i zapadnoevropske arhitekture. Nije ni čudno jer su arhitekte bili iz Kine i Holandije.
Oko palate se nalazi raskošan park u kojem dominiraju tri jezera.
PRISTUPAČNOST
Bali je jedno od onih područja koje je pristupačno čak i za turiste koji dolaze iz zemlje sa prosečnim prihodima daleko nižim od evropskog proseka. Podatak o prosečnoj plati na Baliju nije verodostojan. Minimalac je oko 140 USD. Skupo je putovanje dovde ali boravak nije.
Penzioneri iz Australije, Velike Britanije i drugih zemalja koji ovde kupuju kuće su doveli do poskupljenja nekretnina. Kažu da se u Baliju može lepo živeti od penzije.