U Efesu su bludnice bile obrazovane


Grฤko naselje u Maloj Aziji nastalo izmeฤ‘u XI i VIII veka p.n.e. Prema jednom od mitova Efes su osnovale Amazonke. ลฝene ratnice.

Reljef Amazonke, Efeลกki muzej Beฤ u Kunsthistorisches Museumu.

U rana vremena stanovnici su oboลพavali Artemidu. Ona je u Grฤkoj mitologiji bila boginja plodnosti, lova, divljine, gospodarica i zaลกtitnica divljih ลพivotinja. Za Rimljane Diana.

ARTEMIDIN HRAM

U IV veku p.n.e. izgraฤ‘en je monumentalni hram Artemide koji se svrstava u 7 svetskih ฤuda staroga sveta. Danas je od hrama ostao samo jedan stub improvizovan od ostataka stubova i mesto gde se nalazio. U Istanbulu postoji rekonstruisana maketa ovog hrama.

Rekonstrukcija Artemidinog hrama u Efesu, izvor https://miniaturk.com.tr/en/anadolueserleri2.html
Artemidine skulpture. Arheoloลกki muzej u Selฤuku. Izvor https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=EFM01&DistId=EFM

Sveลกtenice su igrale vaลพnu ulogu u odrลพavanju kulta boginje Artemide u antiฤkom grฤkom svetu. U Efesu su bile poznate po tome da su vodile seanse sa vernicima. Odrลพavale su i vodile verske rituale. Na taj naฤin su posredovale izmeฤ‘u vernika i boลพanstva. Veruje se da su kroz ove seanse pruลพale spiritualno voฤ‘stvo, proricanje buduฤ‡nosti i isceljenje vernicima.
Neki tvrde da su sa vernicima na seansi imale i seksualne odnose, ali to je malo verovatno jer su u pravilu morale biti device kao ลกto je bila i sama boginja.
Pretpostavljam da su takve priฤe nastale poฤetkom novog veka dolaskom hriลกฤ‡anstva. Sveti Pavle i Jovan su se oลกtro protivili tim paganskim obiฤajima.

Detalj iz Artemidinog hrama, IV vek p.n.e. British Museum

Hadrijanov hram

Svoj vrhunac grad je dostigao krajem helenske i poฤetkom romanske vladavine u I i II veku nove ere kad je imao oko 250.000 stanovnika ลกto ga svrstava u megapolise tog vremena. Od toga je oko 60.000 bilo robova.

Hadrijanov hram sa 4 korintska stuba nakon rekonstrukcije. U njegovim frizovima je ugravirana legenda o Efesu. II vek n.e.
friz sa Hadrijanove palate_detalj

Grad je uniลกten i spaljen najezdom Gota 262. godine. Nakon nekoliko zemljotresa u VI i VII veku i najezde Arapa preostalo stanovniลกtvo se raselilo. 1869 arheoloลกka istraลพivanja Artemidinog hrama zapoฤeo je John Turtle Wood koji je radio za British Museum.

Detalj iz Artemidinog hrama, IV vek p.n.e. British Museum

Nekad se u grad ulazilo iz luke ulicom Arcadiane kojom se dolazilo do amfiteatra. Preko luke se obavljala intenzivna trgovina Danas je more udaljeno 8 km i nema luke. Zato se u posetu ide autobusima sa druge strane iz naselja Selฤuk (Selรงuk) Kuretovom ulicom do Celsusove biblioteke. Efes je udaljen od Kuลกadasija oko 30 km. 80 km od Izmira.

Odeon

Odeon je izgraฤ‘en oko 150 godine

Natkriveno pozoriลกte su izgradili Publije Vedije Antonije i njegova ลพena. Efes je imao dvodomnu skupลกtinu. U Odeonu su se odrลพavale sednice savetodavnog veฤ‡a, koncerti i predstave.

Odeon (Bouleterion) imao je kapacitet oko 1400 posetilaca
Kapitel sa glavom bika iznad kanelura stuba.
Kuretova ulica vodi pored Odeona prema Celzusovoj biblioteci.

U toj ulici se nalaze terme iz rimskog doba i javni toalet gde su se ponekad sklapali znaฤajni dogovori kako kaลพe legenda.

Rimski toaleti

Toalet su koristili uglavnom muลกkarci. Bilo je besplatno jer se urin bogat amonijakom koristio za druge namene.

Toaleti su imali odliฤnu kanalizaciju sa teฤnom vodom.

Za liฤno ฤiลกฤ‡enje koristili su sunฤ‘ere sa vodom. Nisu imali naviku da peru ruke, ali prema dostupnim informacijama iz tog doba nije zbog toga bilo znaฤajnijih zaraza.

Toalet sa dobrim pogledom na okolinu. Nisam primetio da se danas koristi. Moลพda kad je manja guลพva.

Herkulova kapija

Legenda kaลพe da su ovi stubovi postavljeni da se oseti Herkulesova snaga. To moลพe samo onaj koji moลพe istovremeno da dodiruje oba stuba. U to doba je bilo malo ljudi koji su bili toliko veliki.

Reljef sa levog stuba- Herkul ( u grฤkoj mitologiji Heraklo)
Herkules i Kentaur u borbi. I vek. Efeลกki muzej Beฤ.
Kunsthistorisches Museum.

Nakon postavljanja ovog luka Kuretova ulica je postala peลกaฤka. Kao ลกto se danas centri gradova pretvaraju u peลกaฤke zone.

Hadrijanove kapije

Hadrijanove kapije

Hadrijanove kapije u Efesu nisu tako lepe i monumentalne kao Hadrijanove trijumfalne trostruke kapije u Antaliji ali su ostale kao pomen jednom proลกlom vremenu.

Celsusova biblioteka

Celsusova biblioteka

Kad se pomene Efes prva asocijacija je ova biblioteka jer od Artemidinog hrama niลกta nije ostalo. Biblioteku je izgradio Tiberijus i sahranio oca ispod zapadnog krila tako da je biblioteka ujedno i Celsusova grobnica. U to vreme bila je treฤ‡a poznata biblioteka po veliฤini sa oko 12.000 svitaka.

arheolozi ne prekidaju rad

Procena je da je dosad otkriveno oko 15% arheoloลกkog lokaliteta. Duลพi niz godina iskopavanja na lokalitetu rade arheolozi iz Austrije, pa su za svoj rad dobili znaฤajna dela kao ลกto su 4 originalne skulpture iz Celsusove biblioteke.

Statue koje krase fasadu Celsove biblioteke predstavljaju ฤetiri vrline: Sofiju (Mudrost), Arete (Hrabrost), Episteme (Znanje) i Enoju (Misao)

originalna statua Arete (Hrabrost). Efeลกki muzej Beฤ Kunsthistorisches Museum.
arheolozi

Javna kuฤ‡a preko puta biblioteke

Neki kaลพu da je ovo prva reklama koja se pojavila.

Smatralo se da ลพene iz javnih kuฤ‡a imaju veฤ‡i srednji noลพni prst. Desno je figura ลพene i levo pokazatelj da je tamo javna kuฤ‡a.

Plan javne kuฤ‡e u Efesu.

U planu se vidi da se izmeฤ‘u javne kuฤ‡e i biblioteke nalazi tunel. Kroz njega su ลพene lako ulazile u biblioteku i ฤitale svitke koji su bili sloลพeni u pregradama na zidu. Zavisno od statusa (da li su bile robinje ili slobodne) obrazovanje im je moglo doneti mnogo bolji status. Poznate obrazovane hetere su bile veoma istaknute u druลกtvu i imuฤ‡ne.

ostaci javne kuฤ‡e

Kako je biblioteka bila popularna neki smatraju da su taj prolaz koristili muลพevi koji bi umesto u biblioteku svratili malo do javne kuฤ‡e.
To je malo verovatno. U to vreme ลพene nisu bile emancipovane kao danas. U grฤkoj demokratiji nije bilo ni govora o tome da npr. ลพene glasaju i sliฤno. U Antiฤkoj Grฤkoj muลพevi su uz ลพene slobodno imali ljubavnice (hetere) i/ili su bili patroni mladiฤ‡ima koje su uฤili ลพivotu i sa njima vodili ljubav. Poseta javnim kuฤ‡ama je bila normalna stvar i nije trebalo da se taji. Postajale su ฤak i drลพavne javne kuฤ‡e koje su bile neลกto jeftinije.

Satir sa nimfom, Arheoloลกki muzej Atina.

Amfiteatar

Nekoliko stotina metara dalje Mermernom ulicom prema nekadaลกnjem ulazu iz luke nalazi se veliki amfiteatar koji je imao oko 25.000 sedeฤ‡ih mesta po ฤemu je bio najveฤ‡i u to doba. (Pogledaj naslovnu sliku.)

Pogled na amfiteatar iz ulice Arcadia

U ovom amfieatru se povremeno odrลพavaju koncerti. U prilogu proลกlogodiลกnja izvedba Karmine Burane od strane Izmirskog simfonijskog orkestra.

Bogataลกke kuฤ‡e sa poฤetka nove ere

Rekonstrukcija bogataลกke kuฤ‡e

Ostaci kuฤ‡a bogataลกa na padinama brda Koresos uz rub arheoloลกkog podruฤja pokazuju izuzetno visok komunalni nivo. Tu se nalazi 7 bogataลกkih spratnih kuฤ‡ica u nizu iz rimskog perioda. Bile su izuzetno napredne za ono doba, a verovatno i za dosta savremenih kuฤ‡a.

podni mozaik, izvor Efeลกki muzej Selฤuk

Imale su podno i zidno grejanje, vodovod sa hladnom i toplom vodom, hamam, mermerne zidove sa freskama, mozaik na podu, prelepe skulpture, stubove i ukrase.

Freske, izvor Efeลกki muzej Selฤuk

Sve sobe su bile okrenute prema unutraลกnjem dvoriลกtu (peristilu) gde su bile fontane ili bar bazenฤiฤ‡. Tu se skupljala kiลกnica odakle se koristila pitka voda ili iz bunara koji su ponekad bili u samoj kuฤ‡i.

Mozaik koji je preลพiveo mnoge vekove
Stubovi su se krali zbog graฤ‘evinskog materijala pa su bogataลกi u sredinu umetali beton da bi to spreฤili.

Znaฤaj Efesa za hriลกฤ‡anstvo

Efes je jedno od najznaฤanijih mesta za hriลกฤ‡anstvo. U prvom veku naลกe ere u njemu je ลพivela Devica Marija do svoje smrti. Prema Hristovoj ลพelji pratio ju je Sveti Jovan Bogoslov koji je kasnije prema predaji odveden u Rim. Nakon izgnanstva Jovan je ลพiveo u peฤ‡ini na ostrvu Patmos u Grฤkoj gde je napisao Knjigu otkrovenja ili Apokalipse. O tome malo viลกe u postu o Patmosu.

Ostaci bazilike svetog Jovana Apostola u BรผlbรผldaฤŸฤฑ u kojoj je boravila Devica Marija do svoje smrti.

U prvom veku naลกe ere u Efesu je boravio i Sveti Pavle. On je ovde boravio 3 godine razvijajuฤ‡i hriลกฤ‡ansku veru ali i boreฤ‡i se protiv paganske vere u Artemidu i grฤke mitove. Na kraju mu je suฤ‘eno u amfiteatru i proteran je iz Efesa. Ovde je napisao ฤuveno Pismo Korinฤ‡anima.
Kao ลกto je poznato u Rimu gde je kasnije boravio ubijen je na okrutan naฤin od strane rimske vlasti.