Stare godine porodično pamtim po lošim događajima. Zato najviše volim da Nove godine dočekam na putu. U avionu. Na nekom aerodromu ili na novim lokacijama širom sveta.
Odlična kombinacija mi se uklopila u novoj 2019. godini. Aktivan odmor 4 dana u Šri Lanki a onda opuštanje nedelju dana na Maldivima.
Ova divna zemlja sa mnogim problemima nalazi se odmah ispod Indije. Zbog izgleda neki je zovu Suza Indije. U najkraćoj liniji zvanoj Palk Strait ova udaljenost je svega 54,8 km.
Stanovništvo i vera
Na površini za četvrtinu manjoj od Srbije živi 3 i po puta više stanovnika. 75 % stanovništva čine Singalci.
Hindu verzija je ukrašena tačkama u svakom kvadrantu
Singalci su indoarijevska etno-lingvistička grupa poreklom sa ostrva Šri Lanka pretežno budističke vere. Došli su verovatno iz severozapadne Indije (prema nekim verzijama iz okoline Jaipura) u VI veku p.n.e.
Nešto preko 11% čine Tamilci koji su isto došli iz Indije u V veku p.n.e. i rođeni na ostrvu. Oni su hindu vere. Žive uglavnom na severu i severoistoku države.
Podeljeni su u dve glavne grupe. „Tamili iz Šri Lanke” su potomci grupa koje govore tamilski jezik. Došli su iz južne Indije pre mnogo vekova (broje skoro 2,3 miliona 2012.) Tamila “iz gornje zemlje“ ima oko 840.000. Potomci su migranata koje su britanski kolonizatori doveli na ostrvo u razdoblju 1820.- 1840. godine da rade na plantažama čaja.
U nekim krajevima ima značajan broj muslimana. Naravno ima i hrišćana što je uticaj razdoblja 1815–1948. kada je Šri Lanka bila britanska kolonija.
Građanski rat
Od 1983. dvadeset šest godina se vodio krvavi civilni rat između tzv Tamilskih tigrova koji su se borili za otcepljenje od države većinski singalskih predstavnika. U tim sukobima je poginulo oko 120.000 ljudi. Pretežno Tamilaca.
Oko 200.000 osoba bez državljanstva – potomaka Indijaca uvezenih da rade na imanjima čaja – dobilo je državljanstvo Šri Lanke tek prema zakonu usvojenom 2003. na inicijativu UN-a. Do tada nisu imali nikakva građanska prava.
Službeni jezici su singalski i tamilski, ali mnogi govore ili razumeju engleski.
Najbolja varjanta za obilazak Šri Lanke je svakako putovanje sa vozačem. To je način da se za kratko vreme mnogo toga obiđe i vidi.
Polonaruwa i neko lepo cveće
Od aerodroma na zapadnoj strani do arheoloških ostataka starog grada Polonaruwa blizu istočne obale vozi se oko 6 sati. Polonnaruva je bila druga prestonica Šri Lanke nakon uništenja Anuradhapure 993. godine. Ovde su u razdoblju od 1070. do 1200. godine živeli vladari ostrva.
Veruje se da je sagrađen za vreme vladavine Parakramabahua da bi držao relikvije Budinog zuba ili tokom vladavine Nisanke Male od Polonaruje da bi držao činiju za milostinju koju je koristio Buda.
Vatadage.
MANDAPA
Kao privremene građevine, grade se unutar kuće ili zgrade i služe kao platforma za recitovanje tokom ceremonija sećanja na mrt
LEŽEĆI BUDA
PredivNi reljefi I SKULPTURE
Sagradio ga je kralj Nisanka Mala, a korišćena je za čuvanje relikvije Budinog zuba.
Pećinski hram Dambulla
Dambula je najveći i najbolje očuvan pećinski hramski kompleks na Šri Lanki. Stena se uzdiže 160 m iznad okolnih ravnica. Glavne atrakcije se prostiru na pet pećina, koje sadrže statue i slike.
SIRGIRIJA Lavlja stena
Prema drevnoj hronici Šri Lanke Culavamsa kralj Kašjapa (477–495. AD) je ovde izgradio novu prestonicu. Na vrhu je izgradio palatu i ukrasio strane stene šarenim freskama.
Kraljevski botanički vrt Peradenija
Kraljevski botanički vrt u Peradeniji osnovan je 1821. godine. Udaljen je oko 5 km od Kandija na putu za Kolombo. Sa tri strane okružuje ga najveća reka u Šri Lanki Mahaveli.
VISEĆI MOST IZNAD REKE MahavelI
Na površini od preko 60 ha uzgaja se više od 4000 vrsta biljaka uključujući drveće, palme, paprati, orhideje i grmlje.
EGZOTIČNO DRVEĆE
Ovde je zabeležen rast morskog kokosa (coco de mer, Sejšeli) u proseku 33 milimetra godišnje u periodu od 140 godina. To je najsporiji rast od svih velikih stabala. Po prvi put sam se sreo sa ovim kokosom.
Orhideje Šri Lanke
U Šri Lanki raste 188 vrsta orhideja od čega u području Kandija oko 110. Veći deo je izložen u posebnom stakleniku bašte.
Sri Dalada Maligawa
Hram relikvije Svetog zuba
Ovaj najznačajniji budistički hram u Šri Lanki nalazi se u kompleksu Kraljevske palate bivše Kraljevine Kandi, u kojoj se nalazi relikvija Budinog zuba.
Od davnina, relikvija je igrala važnu ulogu u lokalnoj politici jer se veruje da ko god drži relikviju, upravlja državom. Relikviju su istorijski držali singalski kraljevi. Hram je proglašen svetskom kulturnom baštinom.
Pretrpeo je štetu od bombardovanja Janata Vimuktija Peramune 1989. i Tigrova oslobođenja Tamil Eelama 1998. Oba puta je u potpunosti obnovljen.
Janatha Vimukthi Peramuna (JVP= Narodnooslobodilački front) je levičarska politička partija Šri Lanke. Partija je ranije bila revolucionarni pokret.
Uključena je bila u dve oružane pobune protiv vlade. 1971. i 1987–1989. Motiv oba ustanka bio je uspostavljanje socijalističke države.
Od tada je JVP ušao u glavnu demokratsku politiku i odrekao se mnogih ideja kao što je npr. ukidanje privatne svojine.
JVP od 2014. predvodi predsednik Anura Kumara Disanaiake kojeg obično zovu AKD prema inicijalima. Od 23. septembra 2024. je na funkciji predsednika Šri Lanke.
Na ovom ostrvu na jezeru Kandi nalazi se paviljon sa stubovima za javne rituale. Ima samo drveće i travu.
Izgrađeno je u vreme vladavine kralja Bhuvanekabahua IV koji je vladao od 1341-1352.
Stotinjak metara od hrama niz jezero je dvorana Kandijanskog plesnog društva Crvenog krsta. Ovde nastupaju najbolji domaći folklorni ansambli.
Plantaže “Cejlonskog” čaja
Iz Kandija do brdskih krajeva sa plantažama čaja najbrže se dolazi starim drndavim vozom.
Istorija čaja na Šri Lanki počinje od 1796. Britanci su najpre uzgajali kafu, ali je “bolest rđe” desetkovala plantaže. To je dovelo do brzog širenja industrije čaja na Cejlonu, koja ne samo da je cvetala, već je ovdašnji čaj stekao reputaciju jednog od najboljih na svetu.
Nekad je Šri Lanka bila idealan i održiv ekološki sustav, s pirinčanim poljima u dolinama i šumama na brdima. Onda su došli Britanci i posekli šumu, doneli čaj i kaučuk te sada Šri Lanka uvozi pirinač.
Niže temperature i mnogo kiše ključni su recept za rast visokokvalitetnog čaja. Ova kultura danas ima udeo od 15% BDP-a Šri Lanke.
Preko milion ljudi radi u industriji čaja što ovo ostrvo čini četvrtim proizvođačem ovog napitka te drugim izvoznikom u svetu.
Postoji bojazan da će se klimatske promene loše odraziti na proizvodnju čaja, jer čaj ne trpi sušno vreme.
BERAČI-CE ČAJA
Posao berača čaja nije lagan. Najbolji radnici dnevno uberu i 60 kilograma čaja, a za svaki kilogram dobiju 16 rupija=2,82 Evra/60kg
Berači čaja su bili kao robovi. Prošlo je mnogo godina da su dobili bar građanska prava. Da imaju lična dokumenta i slično. Da mogu imati vlasništvo. Dugo godina su živeli u kartonskim ili u najboljem slučaju limenim kućicama. Na ovoj slici se vidi da su danas tek u malo boljoj situaciji.
Ne mogu u ovom momentu da ne spomenem neke socijalne momente.
ŠTOLSTVO, ZDRAVSTVO, PENZIJE
Veoma pozitivna stvar je da su u Šri Lanki školovanje i zdravstvena zaštita besplatni. Školstvo je organizovano po engleskom sistemu.
Za razliku od školstva i zdravstva penzioni sistem je potpuno zanemaren. Penzije imaju samo javni službenici, a radnici u privatnim kompanijama nemaju pravo na penzije pa ako nisu bogati zavise od milosti mlađih u porodici kad više nemaju snage da rade.
PLANTAŽE
Krajem XIX veka plantažeri bi se probudili rano ujutru, jer je tada branje čaja počinjalo oko četiri, a pošto je bilo veoma hladno, bio im je potreban jak čaj da ih zagreje. Taj čaj su zvali “Scottish breakfast tea”.
PRERADA ČAJA
Verovatno zato što su prvi plantažeri čaja bili Škoti. James Taylor je 1867. godine posadio prvu plantažu pa ga zovu ocem Cejlonskog čaja. Krajem XIX veka Sir Thomas Johnstone Lipton je razvio već značajnu fabriku čaja.
Danas je taj škotski čaj poznat kao English breakfast tea.
U ovoj fabrici su mi rekli da turisti iz Kine nose kući velike džakove od 60 kg njihovog čaja avionom kući.
Skoro svaka fabrika ima maloprodaju i degustaciju njihovog čaja.
Od Novara Elije do Kolomba
Kao i u svim drugim zemljama vozači dobivaju provizije od raznih prodavnica u koje vode strane turiste zavisno od njihovog prometa u tim radnjama. Tako smo “slučajno” svratili na prezentaciju zdravih proizvoda Ajurvede, do proizvođača batik konfekcije i prodavnice indijskih oraha.
AJURVEDA
Ne može se proći Šri Lankom, Indijom i okolnim zemljama da se ne susretneš sa Ajurvedom. Statistika kaže ovde oko 80% lokalnog stanovništva koristi taj tradicionalni sistem alternativne medicine koji postoji od pre više od 7.000 godina.
Tradicionalna nauka svoje principe brige za zdravlje (svasta) zasniva na „celokupnom opsegu života“ i svetom, i prirodnom načinu življenja. Posmatra se i analizuje ljudski život i zdravlje kroz jedinstvo tela, duha i uma te opisuju korisne, beskorisne, srećne i nesrećne aspekte života.
Uprošćeno Ajurveda svoje principe prvenstveno zasniva na ravnoteži tri elementarne energije: vazduh, vatra i voda.
Prema medicinskoj teoriji, ako su ove tri energije uravnotežene, telo će biti zdravo. Metode takođe zasniva i na telesnim vežbama, masaži, jogi i meditaciji.
Ajurveda je kao metoda tradicionalne (alternativne i komplementarne) medicine priznata od strane Svetske zdravstvene organizacija 1977.
U Srbiji Ajurveda je svrstana u prvu grupu alternativnih tradicionalnih metoda dijagnostike i lečenja.
Najnovija istraživanja otkrila su da oko 20% ajurvedskih tretmana sadrži toksične nivoe štetnih metala poput olova, žive i arsenika. Dodatnu brigu i oprez zahteva upotreba biljaka koje u sebi sadrže otrovne supstance i nepostojanja kontrole hemijske, bakterijološke ispravnosti i kvaliteta sirovina, u ajurvedskim postrojenjima i procesima proizvodnje.
BATIK
Uporedo sa razvojem tehnike bojenja, razvijali su se i postupci ukrašavanja tkanina od kojih je najpoznatiji batik, koji ujedno predstavlja i jednu od najstarijih metoda štampanja i oslikavanja tkanina.
Batik je indonežanska tehnika oslikavanja tkanine. Vrelim voskom se iscrtavaju konture spravom tjanting. Zatim se površine popunjavaju bojomi. Veoma je popularna i u obližnjim zemljma istočne Azije.
Kolombo
Kolombo je užurban i živahan grad sa mešavinom modernog života, kolonijalnih zgrada i spomenika. 2019. godine je izgrađeno 36 solitera visine preko 300 metara. Najviši je još uvek Altair visok 240 m (68 spratova).
Kolombo (sinh. සිංහල, tam.: கொழும்பு) je najveći grad, ekonomska i poslovna prestonica Šri Lanke. Gradsko područje u koje spada i glavni grad Sri Džajavardenepura Kote broji oko 5,6 miliona stanovnika.
Kolombo je bio poznat trgovcima još u doba antike. U VII veku ovde su se doselili arapski trgovci da bi upravljali trgovinom ostrva sa ostatkom sveta. Portugalci su u XVI veku sagradili tvrđavu koja je štitila trgovinu začinima. U XVII veku dominiraju holandski trgovački interesi. Britanci 1802. proglašavaju Kolombo za glavni grad njihove kolonije Cejlon.
Najveće investicije od 15 milijardi dolara u Šri Lanku ulažu kineske državne firme. Najviše u razvoj luke Hambantota i luke u Kolombu.
Hram Gangaramaja
Pored modernih zgrada duhovni život se odvija u tradicionalnim hramovima. Ovo je jedan od najvažnijih hramova u Kolombu. Tu je mešavina moderne arhitekture i kulturne suštine. Smešten je na jezeru Beira. Završen je krajem XIX veka.
Žad se u istočnoazijskoj kulturi smatra simbolom pet najvećih vrlina: skromnosti, moralne čistoće, pravednosti, pristojnosti i hrabrosti.
Petah
Šetnju završavamo u živahom trgovačkom kvartu Petah.
U Petahu nema šta nema. Od trgovačke robe do budističkih i hindu hramova i džamije kao što se vidi na početku ovog kratkog putopisa.
Nisam imao nameru da u Šri Lanki idem na kupanje, jer mi je sledio odmor na Maldivima još 7 dana. Koliko sam video južna i zapadna obala je dosta valovite što mi se posebno ne sviđa. Nisam ljubitelj surfinga. Od vozača sam čuo da je more najlepše i najmirnije na severoistoku ostrva. Nadam se da ću jednom uspeti da posetim i taj deo.
Putovanje od Kolomba do severoistočne obale traje 7 i više sati ili bar 1,5 sat skupim helikopterom.