Na slici: obnovljen stari gradski trg Römerberg. Desno u dubini vidi se Carska katedrala Sv. Bartolomeja koju jednostavno zovu Dom. Crkava Sv.
Bartolomeja u Frankfurtu ima mnogo, pa je po tom nazivu nećete naći.
CARSKA KATEDRALA
Na ostacima stare romanske katoličke crkve iz VII veka izgrađena je najveća katedrala u gradu koja je posebno značajna postala u XIX veku kao simbol nacionalnog ujedinjenja.
Evo nekoliko fotografija koje će dočarati grandioznu unutrašnjost ove crkve.
Stari gradski trg Romer
Najkraće o istoriji i stanovništvu
Po završetku II svetskog rata stanovništvo grada je više nego prepolovljeno. 72% grada je srušeno u bombardovanjima. Skoro kao Varšava nakon ustanka protiv okupatora 1944. (85-90%).
Za razliku od Varšave Frankfurt je relativno brzo obnovljen. Danas u gradu živi 25% doseljenika iz oko 180 zemalja, a od ostalih preko 10% su naturalizovani Nemci. Najviše je doseljenika iz Turske, Italije, Hrvatske, Srbije i drugi.
Iako tek peti grad po veličini u Nemačkoj sa nešto ispod 800.000 stanovnika Frankfurt je najbogatiji evropski grad. Tu su sedišta Evropske Centralne banke, Deutsche Bundesbank, Frankfurtske berze i nekoliko najvećih nemačkih komercijalnih banaka.
Frankfurtski sajam
Frankfurt pamtim po poslovnim susretima na sajmu i kasnije druženjima u hotelskim i raznim drugim barovima. Iskreno ne osećam živost na ulicama kao u drugim evropskim gradovima. Mnoge radnje u centru se zatvaraju već oko 18h. Tek ponegde se vidi prolaznik ili dremka poneki klošar. Življe je na mestima okupljanja turista.
Frankfurtski sajam je veoma poznat u svetu. Ne samo što održava svoje manifestacije u Frankfurtu već je proširio delatnost tako da je u mojoj delatnosti preuzeo organizaciju i najznčajnijih sajmova u SAD i Aziji.
SKYLINE
Središtem grada dominiraju visoki soliteri koji svedoče o finansijskog i privrednoj moći.
Neki soliteri nose naziv na nemačkom turm, a neki na engleskom tower. Pa tako se jedan od najznačajnijih zove Main tower što bi na engleskom značilo Glavni toranj, ali ja ovo kombinacija nemačkog i engleskog pa se radi o Majna soliteru. Sa njega je najbolji vidik na ceo grad.
Za razliku od prošla tri puta ovaj put je sa mnom išla i supruga, pa sam iskoristio priliku da malo detaljnije razgledamo grad.
Još se dobro sećam koncerta Petrogradske filharmonije u obnovljenoj Frankfurtskoj operi 2012. Moj prijatelj Visar iz Prištine je Ajfonom snimio prvu polovinu koncerta. Drugu nije stigao jer je nakon šampanjca izašao na pušenje i “zakasnio” na nastavak. Posle mi je priznao da je došao na koncert samo jer sam ga ja pozvao.
Išli smo sa grupom vlasnika hemijskih čišćenja i perionica iz Belgije. Izgleda da su se i oni zapušili jer se većina nije pojavila na drugom mnogo boljem delu veoma dobrog koncerta jedne od najboljih svetskih filharmnija.
Plovidba Majnom kroz grad
Popularan turistički program je plovidba Majnom. Polazak je blizu centra starog grada u Mainkaiju.
Geteova kuća
Sve što čoveku od sreće prianja
uz ljudski život, božanskim imenom zva
vernosti sklad, što ne zna kolebanja,
i prijateljstvo, što bez sumnje cva,
luč, što mudraca put vrlih misli proganja,
a pesniku slikama lepim sja,
baš sve sam to u svoje najlepše čase
otkrio u njoj i našao za se.
(pesma Zauvek)
Johan Volfgang fon Gete bio je nemački pisac, političar, pesnik, naučnik i filozof, a tokom 10 godina i predsednik oblasti Vajmar. Jedna od najznačajnijih ličnosti nemačke književnosti, evropskog neoklasicizma i romantizma krajem XVIII i početkom XIX veka.
Ova kuća na tri sprata i podkrovlje u centru Frankfurta je popunjena nameštajem iz tog doba. Deluje prilično realno pa je turisti rado obilaze.
ŠTEDEL MUZEJ
Štadel je jedan od najznačajnijih muzeja umetnosti u Nemačkoj. Ovde se na oko 7000 m2 izložbenog prostora.nalazi preko 3000 originalnih slika, više stotina skulptura evropske umetnosti od ranog XIV veka, gotike, renesanse, baroka, mog preferiranog razdoblja impresionizma i drugih umetničkih pravaca XIX, XX i XXI veka.
Veliko je isčekivanje izložbe Rermbrandtovih slika koja će se u ovom muzeju održati od 27.11.24. do 23.3.2025. pod nazivom Zlatna vremena?
Ova slika me podsetila na jednu staru kućicu u Pakašnici pored Kruševca.
Na vrhu muzeja krivudave stepenice vode do terase odakle je lep pogled na centar Frankfurta.
Ostalo
Posle putovanja često me pitaju za hranu i piće. Moram priznati da nikad u Frankfurtu nisam jeo tipičnu nemačku hranu. Nekad davno kad sam živeo u Parizu išao sam bar jedom tromesečno u restoran sa nemačkom hranom u Bulevaru Volter kod trga Republike i ponekad u nemački restoran u blizini Opere u centru grada. Tu se naravno služio kiseli kupus i dimljeno meso i pilo se nemačko pivo.
Ovaj put sam skoro svaki dan jeo italijansku kuhinju.