U Istri uživaju turisti iz Italije, Slovenije, Austrije, Nemačke, Srbije, ostalih krajeva Hrvatske i svi drugi koji ovde često dolaze. Predivna priroda, more i reke, šumovita brda, vinogradi, maslinjaci, tartufi, kamenice i drugi plodovi mora, sveže ribe, idilični gradići na vrhovima brda ili na obali mora, bogata istorija. Sve su to razlozi koji nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.
Istra je predivna mnogima koje poznajem. Često su mi pričali svoje dojmove. Dosad sam upoznao samo Pulu i Opatiju.
Nekad davno sa Sicilijancem Italom Cardile iz Trsta obišao sam jedino italijansko mesto na Istri Muggia koje je bilo nedaleko od njegove kuće. On nije mogao prežaliti što Istra nije više italijanska. Neke novine koje je redovno čitao svake godine su ponavljale izdanje od pre II svetskog rata u kojem se govorilo kako je 98% stanovnika Pule italijanskog porekla. Prema popisu iz 2021. u Istri živi oko 76% Hrvata, 5% Italijana, 3 % Srba, 2,5% Bošnjaka i ostali.
Sa kolegom Jožom iz Maribora u maju 2014. obišao sam poslovno Koper, Izolu i Portorož na slovenačkoj Istri.
Otkad je prokopan tunel kroz Učku u jesen 1981. jednom sam putovao tim novim putem od Zagreba do Trsta i nazad. Nisam se zaustavljao.
Zato sam odmah prihvatio poziv prijatelja da se početkom maja družimo u Istri. Dok još nisu ogromne gužve.
DAN PRVI
Od izvorišta do ušća reke Mirne u Jadran
ALEJA GLAGOLJAŠA
Nakon tunela Učka putem prema Buzinu veoma brzo se stiže do Roča (koji je poznat po takmičenju harmonikaša) pa skreće se prema Humu. Zbog kiše koja je padala nekoliko prethodnih dana propustili smo posetu Kotlima koji neki zovu istarske Pamukkale.
Naišao sam na spomenike glagoljici koji su projekat Čakavskog sabora napravljen 1977.godine, Nema nekih delova sa plana na početku Aleje.
Glagoljicu je u IX veku sastavio Konstantin Ćiril (827-869 AD) uz pomoć Metodija (826-885) da bi preveo bibliju i neke verske knjige na staroslovenski.
Najjača uporišta glagoljaša u Hrvatskoj su Istra i Krk gde su pronađeni najstariji spomenici iz XI i XII veka. U Istri se koristila do početka XIX veka.
Glagoljica je sastavljena, po jednoj hipotezi, prema grčkom kriptografskom alfabetu u koji su dodati slovenski glasovi. Prvobitno je imala 40, a posle 38 slova (svako slovo je imalo dvojaku vrednost – glasnovnu i brojnu).
U donjoj tabeli je prikaz značenja glagoljaških oznaka.
HUM
Najmanji grad na svetu. Dvadesetak stanovnika. Prvi put se pominje 1102 godine. Legenda kaže da je izgrađen od kamenja koje je ostalo kad su divovi gradili gradove u dolini reke Mirne. Među divovima je bio i Veli Jože Iz istoimene priče Vladimira Nazora.
Iznad vinograda i maslinjaka koji se prostiru do doline reke Mirne nalazi se romanička crkva Sv. Jeronima iz XII veka uz groblje i veliki parking za turiste.
Pored crkvi Sv. Jeronima i hrama Uspenja Presvete Bogorodice u mestu se nalazi prodavnica suvenira i naravno konoba.
HUMSKA KONOBA
Početak maja je sezona špargli. Istarske špargle su male ali dobar prilog uz klasična domaća jela.
U Hrvatskoj je veoma popularna rakija komovica sa imelom. Ovde sam saznao da se poreklo biske povezuje sa Humom gde se svake godine na jesen održava festival rakija. Odličan aperitiv kojem pripisuju afrodizijačka svojstva kao i tartufima. Uz jelo sam pio solidnu domaću malvaziju.
Pre polaska na put čitao sam kritiku ove konobe u Jutarnjem listu iz 2022. koja nije bila povoljna. Verovatno su ih ulovili na “levoj nozi”. Jela koja sam ovde probao bila su odlična i primedbe iz tog teksta ne odgovaraju mom iskustvu.
Nakon ovako dobrog kasnog fruštuka valja krenuti na put- kako bi govorio moj vršnjak iz 50-tih Đorđe Balašević.
MOTOVUN
Preko Buzeta putem prema Bujama ide se preko Motovuna. Nažalost od premalog parkinga ispod grada do Motovuna može se doći samo pešice ili lokalnim autobusom koji polazi svakih sat vremena, ali se baš ne pridržava satnice tako da ti je potrebno najmanje 2,5 do 3 sata da se na kratko poseti.
Do vrha proplanka, nadmorske visine 277 metara, vode 1.052 stepenika pa pešice treba verovatno malo više vremena.
Legenda kaže da Motovun leži na drevnom raskršću zemljinih energetskih meridijana, odnosno na ukrštanju tzv. zmajevih brazda. Takav izvor energije na čoveka deluje opuštajuće, povećava mu koncentraciju i duhovnost, odmara i okrepljuje, razvija kreativnost i toleranciju.
Grad je nastanjen još od antičkih vremena, a današnji izgled poprimio je u XII. i XIII. veku.
Krajem jula održava se 25. filmski festival koji je posvećen filmovima nastalim u malim i nezavisnim produkcijama širom sveta. Nakon ove godine festival se seli u Petehovce kod Delnica u Gorski Kotar gde nisu tolike gužve turista.
U Motovunskoj šumi u Livadama vade se izuzetno cenjeni i skupi istarski beli tartufi. Neki kažu da je beli tartuf iz ovog dela Istre jedan od najkvalitetnijih na svetu. Tokom oktobra u punoj sezoni nakvalitetnijih tuber maculatum belih tartufa održavaju se Dani tartufa.
Nažalost nisam imao vremena da šetam Motovunom jer smo imali zakazanu degustaciju vina u najpoznatijoj istarskoj vinariji u Momjanu.
Ispod Motovuna magistralni put do Buja je bio zatvoren zbog radova pa se moralo ići okolnim putem preko Livada i brda sa velikim serpentinama do Oprtalja. Na putu smo videli peloton biciklista iz veoma blize Slovenije u rekreativnoj vožnji.
VINARIJA KOZLOVIĆ
Nakon rekonstrukcije 2012. ceo proces istovara, sortiranja i prerade grožđa je projektovan tako da se uklapa u položaj vinarije na brdu.
Projekat arhitekta Željka Burića na površini od svega oko 600 kvadrata na tri nivoa privlači interesantnom fasadom s aluminijumskim trakama. Enterijer je savremeno oblikovan. Nova zgrada je izgrađena kombinacijom betona, kamena i drveta. Crna boja u enterijeru donosi napetost i dojam luksuza.
Na parkingu vinarije osim lokalnih registracija bilo je najviše onih iz Beograda i Slovenije.
Dok smo čekali početak prezentacije pili smo nenajavljeni roze šampanjac koji me nije posebno dojmio. Ali bio je lep gest domaćina..
70 % proizvodnje je Malvazija. Nedavno je puštena u prodaju Malvazija iz berbe 2023.(na slici). Meni se jako svidela. Više od one iz 2022. Radi se o kupaži grožđa iz vinograda Vale i Santa Lucija.
Interesantan buke je imala Santa Lucia Noir koja je kupaža sorti grožđa 50 % Merlot, 30 % Cabernet Sauvignon i 20% Teran. Što je duže “disala” bila je bolja.
Za one koji vole lakša vina pravi izbor je Muškat beli momjanski poluslatki. Nije mnogo sladak i pitak je.
BUJE
Buje imaju jako dugačku istoriju. Još iz antičkog doba. Bogatu u toku i nakon srednjeg veka. Kad se pomene ovaj grad prva asocijacija mi je na firmu elektronske opreme Digitron. Specifičnost Buja je da je tu trećina stanovnika poreklom iz Italije što je najviše u celoj Istri.
Interesantan je istarski dijalekt. To je mešavina hrvatskog i italijanskog. Ne razumeju ga ni Hrvati ni Italijani. Naravno ni svi ostali.
NOVIGRAD
Nakon još petnestak minuta vožnje stiže se na obalu mora.
Novigrad ili Cittanova se nalazi na zapadnoj obali Istarskog poluostrva, između Umaga i Poreča. Udaljen je 25 kilometara od granice sa Slovenijom.
Novigrad je nekad bio poznat kao ribarsko mesto, ali je sve više turistički. Tome uveliko pridonosi prelepa marina koju koriste mnogi nautičari iz okolnih zemalja.
DAN DRUGI
Od Titovih Briona preko svetaca u Vodnjanu do gastronomskog užitka u Fjordu
Fažana
U maju većina turista u Fažanu dolazi da nastave na brodove za Brione.
Spomenik najslavnijem sportašu bivše Jugoslavije. Rad akademskog skulptora Ante Jurkića postavljen je nedaleko od obiteljske kuće Parlova u Fažani gde je Mate živeo od 1971. do smrti 2008. godine.
VELI BRION
Arhipelag Brioni se sastoji od 11 ostrva koji su eksteritorijalno područje Istarske županije kojima direktno upravlja vlast iz Zagreba.
Nakon 15-tak minuta vožnje prepunim brodom stiže se do Veli Briona. Tu se formira nekoliko grupa sa vodičima za razgledanje ostrva prema jezicima koji gosti razumeju.
Izlet traje oko 4 sata, ali ako želite možete se vratiti nekim kasnijim brodom. Poslednji brod ide oko 23 h.
ISTORIJA BRIONA
Brionska ostrva imaju zapanjujuću istoriju. Od preko 200 sačuvanih otisaka stopala dinorosaura od pre 125 do 100 milijuna godina preko kastruma iz razdoblja Rimske Republike i Rimskog Carstva, kasne antike, Istočnih Gota, Bizanta, karolinškog razdoblja i Venecije.
NOVIJA ISTORIJA
Brioni su puni kamena vapnenca u pločastim slojevima. Takve horizontalne formacije omogućile su u mletačko doba relativno lako vađenje kamenja, pa se u kamenolomima nakon tog vremena stvorilo mnogo močvara u vapnenim rupama gde su se se rojili malarični komarci.
U mletačko doba oko današnje luke formiralo se naselje s kulom i kaštelom te crkvama sv. Germana, sv. Roka i sv. Antuna.
Paul Kupelwieser austrijski inženjer metalurgije je 1893 godine kupio Brione. Uz mnogo rada izvršio je asanaciju ostrva i ostvario svoju viziju. Preobrazio ih je u mondeno letovalište i mesto za lečenje aristokratije.
Novi vlasnik se zarazio malarijom za vreme prvih poseta brionskim ostrvima. Pomoć u rešavanju problema malarije na ostrvima zatražio je od velikoga nemačkog znanstvenika Roberta Kocha koji ga je savetovao kako da reši taj problem.
Spomen ploča profesoru Hajnrih Herman Robertu Kohu (1843.-1910.) lekaru mikrobiologu koji je otkrio bacil antraksa i tuberkuloze. Dobitnik je Nobelove nagrade za medicinu i fiziologiju 1905.
Rezidencija mu je bila u Vili Jadranka i Beloj Vili koje danas koristi Hrvatska vlada.
Ima još nekoliko ekskluzivnih vila (Vila Primorka, Vila Lovorka, Vila Dubravka) koje se iznajmljuju po ceni od 1200 do 1800 Evra na dan.
Uz smeštaj korisnik ima pravo da koristi gliser za prevoz do/od Fažane ili redovni brod, električni auto i jedan bicikl po osobi za vreme boravka u vili. Besplatno korišćenje svih sadržaja nacionalnog parka.
U jednoj od njih je pre nekoliko godina letovao naš političar blizak sadašnjem predsedniku “u poseti prijatelju” pa ga je predsednik ukorio kad se saznalo za to.
Na Brionima su se vršili važni dogovori u okviru pokreta nesvrstanih (Tito-Naser-Nehru).
Imao sam priliku sresti jednog od visokih posetilaca Briona. Marc Marengo ljubitelj prirode, vlasnik plantaže egzotičnog cveća Kot Man-Ya na Sejšelima bio je ambasador u UN za vreme prve vlade Sejšela posle proglašenja nezavisnosti. Sa predsednikom Fransom Albertom Renoa bio je u gostima kod Tita u Brionima 1977. Sa velikim simpatijama mi je pričao o toj poseti koju pamti nakon 45 godina. Koga interesuje može pročitati u putopisu o Sejšelima:
PREDIVNA FLORA I FAUNA
Po običaju nisam unapred ništa očekivao od ovog izleta, ali ono što sam doživeo oduševilo me. Stvarno je užitak provesti majski dan na ovom ostrvu. Da sam više dana bio na putu verovatno bih produžio u ovom raju.
Slike govore više od reči.
safari park
Tito je od mnogih državnika širom sveta dobio na poklon interesantne životinje i biljke čime je oplemenjen ovaj prirodni rezervat.
Kažu da na ostrvu slobodno žive jeleni lopatari, jeleni aksis i mufloni,
pa da nije potrebno kositi travu, jer je oni redovno jedu. Ne bih rekao da je to tačno jer sam video na jednoj livadi kako traktorskom kosilicom kose travu.
Nažalost deo divljih životinja je preseljen, deo je uginuo, a preostali polako stare kao 54-godišnja slonica Lenka koja je poklon od Indire Gandi ili 67-godišnji Koki. Veliki žutokukmasti kakadu koji često sa posetiocima priča (obično psuje) i čak se rukuje. Ovaj put nije bio raspoložen i nije izlazio iz kućice. Verovatno i on oseća Južinu kod promene vremena.
Safari park je jedan od najpopularnijih delova Veli Briona. Deca ga obožavaju.
Kako se broj egzotičnih životinja smanjuje povećava se deo sa istarskim autohtonim magarcima, kozama, govedom (boškarin), i ovcama (istarska pramenka).
Četri sata je brzo prošlo…
VODNJAN
Mesto sa nešto preko 6.000 stanovnika oko 7 km od Fažane i 12 km kilometara sjeverno od Pule. Stanovnici su pretežno Hrvati i oko 20 % Italijani.
Ovo mesto me zainteresovalo kad sam pročitao da se tu nalazi 370 relikvija 250 različitih svetaca. Njegov teološki značaj uveliko prevailazi onaj svetovni tako da privlači značajan broj stranih posetilaca.
Crkva sv. Blaža je izgrađena 1800-te po uzoru na crkvu sv. Petra u Veneciji. Njena osnova iznosi 56,2×31,6 m, a kupola je visoka 25 metara, tako da je najveća crkva u Istri sa najvišim zvonikom od 62 m. Zvonik podseća na onaj na trgu sv. Marka u Veneciji. Koga interesuje može više pročitati o Veneciji u postu
Iznenadilo me da je u relativno malom mestu kao što je Vodnjan izgrađena tako značajna crkva. To je bio rezultat straha Venecije od Francuza u XIX veku pa su veoma značajne relikvije pohranjene upravo ovde.
Delovi i čitava tela svetaca u crkvi leže vekovima, a nisu balzamovani niti hermetički zatvoreni što predstavlja pravu zagonetku za znanstvenike.
LIMSKI KANAL
Limski kanal je nekad bio granica između provincija Italije i Dalmacije. Tu se nekad reka Pazinčica ulivala u more, a kasnije ga je popunilo more, pa ga neki pogrešno zovu fjord iako nije nastao radom ledenjaka.
Danas je ovo predivno mesto raj za hedoniste koji vole sveže školjke i ribe.
Uživao sam u kamenicama i dagnjama, a posebno u brancinu pečenom u soli.
Na putu za Novigrad je počeo sumrak.
DAN TREĆI
Od Novigrada preko Poreča i Rovinja do Opatije pa nazad u zagreb
Iza daleko najbrojnije Pule (>52.000) drugi grad po broju stanovnika u Istri je Poreč sa oko 16.600 stanovnika. Tek nešto malo više od Rovinja. Preko 10.000 stanovnika imaju još samo Umag i Labin. Ostalo su gradići sa 3-6.000 i naravno Hum sa dvadesetak.
POREČ
Grad bogate istorije od pre više od 2.000 godina. Danas je uz Rovinj najposećenija turistička destinacija. 29 hotela od kojih 5 luksuznih sa *****, te preko 2000 apartmana, vikendica i vila. Godišnje beleži preko 550.000 posetilaca i više od 3 miliona noćenja. Njačešći gosti su Nemci, Austrijanci, Slovenci i Italijani. Domaći turisti su tek na petom mestu.
Ovaj poznati turistički grad nalazi se na maloj površini. Jedino je prostran glavni trg. U njega ulaze i iz njega izlaze male uličice prepune kafića, restorana i prodavnica suvenira. Ovde u sezoni prolazi velik broj turista koji borave u brojnim hotelima severno i južno od grada.
Malo dalje na jug se nalaze mnogi kampovi uz predivne divlje plaže. Sve do Vrsara koji je udaljen oko 14 km. Moja najmlađa sestra Vesna je zaljubljena u taj kraj koji ona zove raj. Kako još nije počela sezona kupanja a vreme je brzo prolazilo nisam obišao ta predivna mesta, ali valjda ću se tu nekad zadesiti i u sezoni.
U takvom okruženju nalazi se i ulaz u Eufrazijevu baziliku iz VI veka.
EUFRAZIJEVA BAZILIKA
ROVINJ
Od Poreča do Rovinja se ne može proći pored obale zbog Limskog kanala na koji se nailazi nakon Vrsara. Obilaznicom to je tek nešto manje od 40 km.
Najnoviji arheološki nalazi pokazuju da su tu živeli ljudi još pre 3-4.000 godina. Grad se prvi put pominje pod nazivom Castrum Rubini u VII veku.
Odličan predlog domaćina bio je da parkiramo pored košarkaškog igrališta, spustimo se kroz park između hotela Eden, hotela Lone i hotela Monte Mulini, prošećemo pored plaža i luke do starog grada, uzbrdo do katedrale i nazad.
Hotel Eden**** smešten je na rubu jedinstvenog i prekrasnog stogodišnjeg parka prirode u Rovinju. Ovaj hotel je izgrađen još 1973. ali je potpuno renoviran 2017-20.
Lone je jedinstven dizajn hotel. Spoljna arhitektura podseća na veliki kruzer. Gotovo svi elementi uređenja interijera dizajnirani su posebno za Lone za šta je dobio brojne nagrade.
Preko svega na par minuta vožnje barkom nalazi se ostrvo Sveta Katarina sa istoimenim hotelom koji se vidi na slici. Ovde ćete naići na mirne, sakrivene uvale, borove šume i mediteransku makiju, …
Pogled na potpuno renoviran Grand Park hotel *****
Ovaj krasan hotel spušta se na 6 nivoa terasasto sa brda. Preko mora gleda na stari grad i ostrvo Sveta Katarina. Uz hotel je mnoštvo zelenila i nekoliko sačuvanog starog drveća. U lepim sobama možete boraviti 5 do 7 dana već za nešto ispod 300 Evra dnevno. Ako Vam je to prejeftino možete iznajmiti luksuzni apartman od 175 m2
OPATIJA (tal. Abbazía)
Crkva sv. Jakova (XVI vek) nalazi se na mestu benediktinske opatije po kojoj je grad dobio ime. Podignuta je najvjerojatnije u XV veku iako ima nekih ostataka iz XII veka. Oko nje je bilo malo ribarsko mesto sa 35 kućica.
Železnička veza Beča sa Trstom (1857) i Rijekom (1873) omogućila je glavnom gradu Austrije da dobije primorsko zimovalište.
Krajem XIX veka ovaj najstariji hrvatski hotel na Jadranu postao je mesto sastajanja evropskih kraljeva i careva Austro-Ugarske monarhije. Za vreme Jugoslavije bio je poznat po Opatijskom festivalu (1958-1986) gde se birao jugoslavenski predstavnik na Pesmi Evrovizije.
Šetalište Franje Josipa I poznato pod imenom Lungomare, spaja pitoreskno mjestašce Volosko te Opatiju, Ičiće, Iku i Lovran.
U blizini ovog raskršća se još uvek nalazi ruševni stari restoran Bevanda, a malo dalje i novi hotel i restoran Bevanda koji po ničem ne podsećaju na ovaj nekad slavan restoran.
Šetalište uz hotel i restoran već godinama nije uređeno ni iskorišteno. Postoje samo sigurnosne ograde koje više nemaju smisla. Ništa se ne dešava.
Od nekadašnjeg slavnog restorana ostale su samo “slavne” cene koje su naravno preskupe za ono što se nudi.
U povratku do automobila sreli smo službeni autobus fudbalera Dinama Zagreb koji je sa Rijekom igrao odlučujuću utakmicu za novu titulu. Pred meč su bili u nekom restoranu u Opatiji.
Krenuli smo i pre njih stigli do Zagreba. Na autoputu je bilo malo gužve. Više zbog radova nego saobraćaja.