Prilikom prve posete Singapuru krajem jula prošle godine shvatio sam da dve noći i jedan i po dan nisu ni približno dovoljni da se razgleda ovaj predivan grad.
Prva prilika da to ispravim pojavila se ove godine kad se održao redovan dvogodišnji Vrtni sajam. Najveći u jugoistočnoj Aziji.
Singapurski Garden Festival (SGF) okuplja vrhunske nagrađivane dizajnere pejzaža i bašti, cvećare i hortikulturiste iz celog sveta.
Pored značajnog razvoja ovog grada države u arhitektonskom i svakom drugom tehnološkom smislu izuzetna se pažnja posvećuje održanju prirode i naravno cveća.
Budžetom se svake godine planiraju značajna sredstva za tu namenu pa je velik interes svetskih lidera u toj delatnosti da ponude svoje usluge.
CVETNI PROZORI U SVET
Ovo takmičenje je vrhunac SGF-a. Od ove godine Floral Windows ima status Svetskog prvenstva najboljh aranžera rezanog cveća.
U kvalifikacijama do finala tokom prva tri dana dizajneri pred sudijama i posetiocima izvršavaju šest zadataka kako bi kreirali svoja najbolja dela,
Na šampionatu se takmičilo ukupno 16 aranžera cveća iz 16 zemalja sa pet kontinenata.
Međunarodni stručni žiri je bio u sastavu ALISON BRADLEY iz Škotske glavni sudija i članovi: 2. HARIJANTO SETIAWAN Singapur, 3. TAKUMI NAKAYA Japan, 4. PETRA KONRAD Nemačka, 5. BART HASSAM Australia i 6. MAX VAN DE SLUIS Holandija.
Prvenstvo je podeljeno u tri dela: kvalifikacije (16 takmičara), polufinale (10) i veliko finale (5). Imao sam priliku da pratim takmičenje od polufinala.
KVALIFIKACIJE
Već nakon tri zadatka šest takmičara završilo je svoj nastup iako je tu bilo veoma interesantnih radova.
BALCONY GARDENS
U međuvremenu je proglašen najbolji dizajn u kategoriji Balkonske bašte.
Evo kako su ovi talentovani pojedinci dizajnirali umirujuće odmaralište da inspirišu vlasnike kuća i stanova.
POLUFINALE
Polufinale 10 najboljih aranžera počelo je svečanim otvaranjem i predstavljanjem.
Dobili su sukcesivno još po tri zadatka sa ograničenim vremenom za izvođenje. Tu se pokazala velika maštovitost i raznolikost u načinu rešavanja.
Nakon ovog dela je otpalo još pet učesnika.
FINALE
Finalisti su se takkmičili na svečanoj večeri gde je krunisan veliki šampion. Obavezna je bila svečana ili bar formalna odeća (Black tie).
Cena od 245 Evra po osobi bila je veća od onog šta sam bio spreman da platim za taj događaj.
Finalni aranžmani su dodati u dotadašnje radove tako da su bili vidljivi i za nas koji nismo bili na finalnoj večeri.
Obožavam Belgiju nakon što su mi belgijski prijatelji poklonili enciklopediju belgijskih piva. Gradivo nisam još savladao ni do pola. Njihova piva koja se proizvode po licenci u Srbiji ne liče na svoje roditelje i skuplja su nekoliko puta.
Ahh Lef ili Stella Artois iz točilice…
U finalu među pet najboljih na svetu učestvovao je i naš komšija iz Mađarske.
Evo kratke video priče organizatora:
Takmičenje za naslov najboljeg dizajnera rezanog cveća na svetu je samo šlag na vrhu aktivnosti ovog sajma.
Bilo je još mnogo drugih aktivnosti, stručnih predavanja, izložbi, školovanja, savetovanja, nadmetanja i, naravno, prodajna izložba.
Prodajna izložba- market
Prodavalo se interesantno cveće. Uglavnom za domaće građane jer iznošenje u druge zemlje je problematićno zbog specijalnog režima, pa sam se zadovoljio gledanjem.
POSETIOCI
Najviše je bilo starijih posetilaca, ali u toku dana je bilo i sredovečnih, mladih, pa i dece.
Sajam je bio veoma dobro marketinški organizovan. Najveći broj ulaznica je prodat preko interneta. Svakodnevno su objavljivane vesti o dešavanjima na sajmu u sredstvima javnog informisanja i na društvenim mrežama.
Tih dana se održao 8. Globalni kongres botaničkih bašti (8GBGC) u organizaciji Botaničke bašte Singapura (SBG) i Gardens Conservation International (BGCI).
Izložbe dizajnerskih vrtova upriličene su u velikoj sajamskoj hali na 6. spratu Suntec sajma. Nekoliko kompozicija je postavila Botanička bašta Singapur.
Pejzažni vrtovi
Pored ova tri rešenja za zlatnu medalju posetiocima je bio jako interesantan i srebrni “Zeleni paviljon” pejzažnog arhitekte Alana Rudena iz Irske.
Fantastični vrt
Ovaj renomirani pejzažni arhitekta je uspeo da ponovi uspeh iz 2022. godine.
Singapurski baštenski kup
Botanički kaleidoskop Jugozapadnog okruga dobio je nagradu publike za najposećeniju komunalnu baštu
Stolovi ukrašeni cvećem
FDSS Cup
Udruženje cvetnih aranžera Singapura FDSS organizovalo je svoje takmičenje za najbolji aranžman od rezanog cveća.
Sudije su bili učesnici Svetskog takmičenja aranžera Iza Tkaczyk (Poljska) Hiroto Inoue (Japan) i Ahti Lyra (Estonia).
Ovo udruženje je organizovalo još nekoliko akcija i takmičenja u toku sajma ali nisam mogao sve pratiti.
Neka me nisu posebno interesovala kao npr.
Izložba Pendžing i umetnički kamen
Izuzetno interesantna izložba u organizaciji Singapurskog društva Penjing and Stone Appreciation Society. Tu su prikazane tropske vrste bonsaija, uključujući zrele primerke stare do 100 godina, razne biljke iz različitih rodova, kao i niz umetničkog i pejzažnog kamenja i posuda.
Glavna razlika između bonsaija i pendžinga je u tome što je bonsai prefinjeniji stilski prikaz prirode (često u prikazima jednog drveta), dok je pendžing prirodniji i divlji (obično se prikazuje u pejzažnom obliku).
Pendžing je Izuzetno rasprostranjen u Kini. Tokom godina razvilo se nekoliko regionalnih stilova uključujući Lingan stil, Tajvanski stil (bliži japanskom bonsaiju), Šangajski stil i Jangdžou stil.
Generalno razlikujemo tri glavne kategorije Pendžinga:
樹木盆景– Šumu Pendžing: Pejzaž koji se sastoji od drveća, zasađenog u posudi.
山水盆景- Šanshui Pendžing: Pejzaž koji se obično formira oko stene, smeštene u posudu napunjenu vodom.
水旱盆景- Šuihan Pendžing: Pejzaž koji se sastoji od stene i drveća, verovatno sa minijaturnim kućama i figurama.
Teško je izdvojiti najbolje od 150 izloženih radova ali evo nekoliko po mom izboru.
Organizatori Desete svetske bonsai konvencije su iskoristili priliku da pozovu zainteresovane da dođu u Kuala Lumpur krajem avgusta 2026.
https://www.malaysiabonsaisuiseki.com/wbc10official
Izložba “Nebeski vrt” udruženja Ikebana
30 majstora ikebane cvećem je oživelo nebesku temu kroz njihove pedantne aranžmane od kojih svaki odražava veličinu ličnog sazvežđa.
Većina posetilaca su opčinjeni dok se Nebeski vrt otvara pred njima, zanoseći njihova čula i prenoseći ih u carstvo nebeskog sjaja i umetnosti bez premca.
CVETNE DEMONSTRACIJE I RADIONICE
U okviru sajma svakodnevno su se održavale cvetne demonstracije za profesionalce u sali na VI spratu uz naplatu ulaznica.
Ove tri renomirane američke dizajnerke cvetnih aranžmana su prikazale svoje tehnike na primerima.
Na pozornici IV sprat su se tokom celog dana održavale besplatne radionice u organizaciji Udruženje cvetnih aranžera Singapura FDSS.
Najposećenije predavanje je bilo predposlednji dan sajma o posudama za bonsai koje je održao Lim Keow Hua. Nekoliko puta su se dodavale stolice.
Ovim nisam završio priču o cveću i o Singapuru. Uskoro blog o novoj poseti Gardens of the Bay, arhitektonskim čudima i o ostrvu Sentoza.